„Duch Pański nade mną, posłał mnie głosić dobrą nowinę ubogim”
( Iz 61,1)

Aktualności - Relikwie św.Jana Pawła II w Orlu

Rozmowa z ks.Henrykiem Hildebrandtem dotycząca relikwii św.Jana Pawła II, które od 29 czerwca 2017 r. znajdują się w kościele w Orlu.

Nowe zdjęcia z uroczystości autorstwa Wojciecha Głowienka, dostępne pod adresem http://orle24.pl/galeria-zdjec/79/relikwie-sw-jana-pawla-ii-2017-zdj-w-glowienka.html

A.Cz.: Proszę Księdza w tym roku odpust był szczególny, dlaczego? 

Tak, ten odpust był szczególny. Był to już 13 odpust w naszej parafii, a był szczególny dlatego, że został wprowadzony w relikwiach św.Jan Paweł II. Moje pragnienie od zawsze, od momentu kiedy odszedł św. Jan Paweł II, a parafii myślę, że też od dawna.. żeby był obecny chociażby w relikwiach

W jaki sposób do tego doszło?

Myślałem już o tym od wielu lat. Mam taki szczególny związek z Papieżem od początku mojego kapłaństwa. Wielokrotnie się z nim spotykałem, w Watykanie i podczas pielgrzymek tu w Polsce. Nawet miałem to szczęście i łaskę, że Papież znał mnie po imieniu. Kiedy przyjeżdżałem do Watykanu to witał mnie po imieniu i to było dla mnie takie niezwykłe szczęście. I zawsze pragnąłem. Chciałem. Marzyłem, aby właśnie on kiedy został ogłoszony świętym był też w naszej parafii. Ale ciągle było coś na przeszkodzie. Trudności. Nie sposób tak po prostu otrzymać relikwie. Trzeba podjąć starania. To tak jak w ewangelii: trzeba mieć tego kogoś kto podprowadzi do sadzawki żeby ona się poruszyła w tym momencie i się tam znaleźć.

I ten moment był odkładany już od chyba 3-4 lat i w tym roku nastąpił zupełnie niespodziewanie. Uroczystości związane z odpustem. Jeden z kapłanów, którego zaprosiłem na przewodniczenie zadzwonił, przeprosił i powiedział, że nie może przyjechać, ponieważ dostał skierowanie do sanatorium. Rozmawiam z p. Andrzejem organistą, który zaproponował by zaprosić księdza Jarka z Żołędowa, u którego byliśmy na 600 leciu. Zadzwoniłem do niego i w trakcie rozmowy wyszło, że u niego pracował pan Józef Paczka. Bardzo blisko związany z Janem Pawłem II. Pan Józef powiedział mi później, gdy spotkaliśmy się u niego w Nowym Targu, że od 12 roku życia właściwie duchowo Papież go wychowywał. On do niego później tez jeździł. Ma mnóstwo pamiątek związanych z Janem Pawłem II. Piuski, sutanny, żłobek, który stał na stoliku u Papieża, a nawet gromnicę którą Papież miał w rękach gdy umierał. To wszystko znajduje się u niego w domu. Pan Józef wiele pamiątek przekazał także do muzeum Jana Pawła II, które powstało przy Łagiewnikach.

Ksiądz Jarosław przekazał mi nr telefonu do Pana Józefa. Gdy zadzwoniłem do niego po raz pierwszy akurat wracał ze szpitala. Bo od 12 lat powinien nie żyć. Ale jak sam mówi: „Jan Paweł II ma go w swojej opiece”. Pan Jarosław choruje na 3 różne nowotwory, a nadal pozostaje przy życiu. Żyje i służy ludziom, niezwykły człowiek i niezwykła rodzina.

Potem właściwie w ciągu tygodnia sprawa była zamknięta. Po naszej rozmowie p.Józef powiedział, że właśnie jutro jedzie do księdza kardynała Dziwisza. Następnego dnia zadzwonił i powiedział, że poprosił księdza kardynała o relikwie, a po 4 dniach kiedy zadzwonił do mnie mówi: „Księże Henryku, ja już wracam z Janem Pawłem do domu!” (uśmiech) To było wielkie szczęście.

Oczywiście wszystko z certyfikatami, to są relikwie 1 stopnia czyli te najważniejsze związane bezpośrednio z człowiekiem, bo jest krew i fragment bandaża, którym był owinięty gdy został ranny podczas zamachu. To jest właśnie w naszych relikwiach.

Czy w związku z obecnością relikwii w naszym kościele będą jakieś dodatkowe nabożeństwa?

Od ponad 2 lat, kiedy wyjechaliśmy na pielgrzymkę m.in. śladami Jana Pawła II i byliśmy w tych miejscach, z którymi on był związany w Polsce, jest grupa modlitewna, która 22 dnia każdego miesiąca spotyka się na tzw. wieczerniku przez wstawiennictwo św. Jana Pawła II. To jest spotkanie modlitewne, rozważanie, śpiew, zakończone apelem jasnogórskim. Wszystko trwa w sumie około 2 godzin. Czy coś więcej? Myślę, że póki co ważna jest modlitwa indywidualna. Już teraz widzę, że ludzie przychodzą i klękają przed relikwiami i tam się modlą.

Gdzie znajdują się relikwie?

One są w tej chwili przed ołtarzem. Ale przygotowujemy specjalną kaplicę. One będą w tym miejscu, gdzie w tej chwili wisi wizerunek św. Jana Pawła II przy figurze Matki Bożej Fatimskiej.

/ Rozmowa przeprowadzona 5 lipca 2017 roku. Rozmawiał Artur Czaja

 

Zdjęcia

Załączniki