Aktualności

Wróć do strony głównej

Metropolita gdański został wybrany w czwartek na ten urząd podczas obrad polskich biskupów.


Tworzenie Kościoła synodalnego, wyzwania społeczne związane z rodziną i młodzieżą, nauczanie katechezy oraz relacje Kościoła z państwem – to wyzwania, które stawia sobie nowy przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda.


To ogromne wyzwanie, nie spodziewałem się, że pomimo krótkiego doświadczenia biskupiego – siedem lat, zostanę wybrany. Jest to kredyt zaufania, postaram się, żeby go nie zawieść we współpracy z całą Konferencją Episkopatu Polski, która przewodzi Kościołowi w Polsce” – powiedział w pierwszej wypowiedzi do mediów.


Wśród priorytetów swoich działań wymienił m.in. tworzenie Kościoła synodalnego, jako zadanie przekazane przez Papieża Franciszka.
Jest to długi proces, który wymaga współpracy ze świeckimi, których trzeba jeszcze bardziej dynamizować i włączać. Mamy również wyzwania społeczne, związane z rodziną, młodzieżą, nauczaniem katechezy, czy relacje Kościół – państwo” – dodał abp Wojda.


Pytany o wkład, który Kościół w Polsce może wnieść do Kościoła w Europie i świecie, wskazał, że Kościół jest jeden, katolicki i powszechny. "Natomiast wyrazem Kościoła partykularnego jest Kościół lokalny, który gromadzi w sobie bogactwo wynikające z kultury, tradycji, historii. Każdy Kościół lokalny wnosi do Kościoła powszechnego to bogactwo” – zaznaczył nowy przewodniczący Episkopatu Polski.

Życzymy Metropolicie gdańskiemu obfitości darów Ducha świętego i opieki Maryi w posłudze kierowania Kościołem w Polsce.

Dane kontaktowe

Parafia Rzymskokatolicka
p.w. św. Piotra i Pawła w Orlu

ul. Zamostna 2a

84-252 Orle

Bank PeKaO S.A.

IV Oddział w Gdańsku

59 1240 1271 1111 0010 0326 7656