Pod hasłem „Jan Paweł II. Cywilizacja życia” obchodzony jest dzisiaj po raz dwudziesty trzeci Dzień Papieski.
Istotą tegorocznych obchodów jest myśl św. Jana Pawła II, która przypomina nam o tym, że życie ludzkie jest święte i ma niezbywalną godność, na wszystkich etapach. W kontekście nauczania Jana Pawła II należy pamiętać, że „życie człowieka nie kończy się nigdy, ponieważ Chrystus przeprowadza nas do życia wiecznego”.
Podczas konferencji Episkopatu Polski ks. Dariusz Kowalczyk, przewodniczący Zarządu Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia przypomniał że: „To jest najistotniejsza myśl. Jan Paweł II uczył, że wszystkim trzeba pozwolić urodzić się i żyć oraz uczynić świat gościnnym dla każdego człowieka”. W liście Episkopatu Polski do wiernych możemy usłyszeć, że budowanie „cywilizacji życia” jest zadaniem Kościoła i całego społeczeństwa. Jej fundamentalne prawo stanowi miłość – jedyne właściwe odniesienie człowieka do człowieka. Wyraża się ono we współczuciu, solidarności i gotowości do ofiary.
Szczególnym znakiem wyobraźni miłosierdzia jest dziś pomoc niesiona przez miliony Polaków ofiarom wojny w Ukrainie oraz modlitwa i wsparcie dla mieszkańców Ziemi Świętej.
Niech nadal trwa modlitwa o pokój, o szacunek dla ludzkiego życia oraz nasza solidarność z potrzebującymi. Wierzymy, że w ten sposób +cywilizacja życia+ zwycięży +cywilizację śmierci.
Jutro tj. 16 października przypada 45 rocznica wyboru św. Jana Pawła II na Stolicę Piotrową. Był to pierwszy papież z Polski i pierwszy po 455 latach następca św. Piotra niebędący Włochem.
Pomyślmy szczerze, co w nas zostało z Jana Pawła II i Jego nauczania po 45 latach od Jego wyboru na Papieża? Czy zachowujemy Jego duchowy testament dla Polski i kroczymy drogą, jaką nam wskazał?